اطلاعات پروژه

دی آمونیوم فسفات | سلف شیمی

دی آمونیوم فسفات | Diammonium phosphate

دی آمونیوم فسفات (Diammonium phosphate)به‌ اختصار DAP هم نامیده می‌شود.

این ماده دارای کریستال‌هایی سفیدرنگ و چگالی ۱.۶۱۹ است.

محصول فوق دارای بیشترین استفاده به‌ عنوان کود شیمیایی فسفری در دنیا است.

این کود به علت داشتن دو ویژگی یعنی داشتن محتوای سرشار از مواد مغذی و خواص فیزیکی عالی در سطح کشاورزی و بقیه صنعت‌ها بسیار محبوب است.

 

مصارف کشاورزی کود DAP:

کود شیمیایی این ماده دارای منابع بسیار زیادی از فسفر و نیتروژن است و به‌طور گسترده‌ای در میان کشاورزان در تولید دانه و محصولاتی مانند ذرت، گندم و برخی از چمن‌زارها استفاده می‌شود. برخی از کشاورزان می‌توانند این نوع کود شیمیایی را با کودهای دیگر ترکیب کنند تا به نیازهای مخصوص محصولات و خاکشان برسند. این کود به شدت انحلال‌پذیر است بنابراین به‌طور سریعی در خاک حل‌شده و نیازهای موردنیاز گیاه را تأمین می‌کند. البته قابل‌ذکر است که بالا بردن مقدار مصرف این کود وقتی خاک دارای PH بیشتر از ۷ باشد می‌تواند باعث آسیب به جوانه‌ها و دانه‌های گیاهان شود. آمونیوم موجود در DAP یک منبع عالی نیتروژن است و به‌تدریج توسط باکتری‌های خاک به نیترات تبدیل می‌شود و منجر به کاهش PH می‌شود

زمان استفاده کود دی آمونیوم فسفات :

 برای استفاده از این ماده بازه زمانی خاصی از رشد گیاه وجود ندارد

و در هر مرحله ای از رشد گیاه مانند جوانه زدن ، شکوفه زدن و تولید میوه می توان آن را به خاک اضافه کرد.عنصر فسفر موجود در این کود باعث پایداری pH اسیدی خاک در شرایط استاندارد ، پایداری گیاه در مقابل سرما و بالا رفتن ببازده تولید میوه یا محصولات مورد نظر می شود.

همچنین نیتروژن موجود در آن با تاثیر روی گیاه حاصلخیزی آن را ارتقا می بخشد و با ماندگاری بالا در خاک ،جذب تدریجی ،باعث افزایش فعالیت میکروارگانیسم های خاک، سبز نگه داشتن یکنواخت و کامل شدن و رسیدن محصولات می شود.

 

مصارف غیر کشاورزی:

  • استفاده به ‌عنوان بازدارنده آتش در مواد ساختمان‌های چوبی، تولیدات کاغذ و پارچه
  • در تولید مخمرها اضافه کردن این محصول باعث افزایش نیتروژن موجود در مخمر و کمک به فعال شدن آن می‌کند.
  • این ماده خوراکی نیز می باشد و در تولید مکمل‌های غذایی برای حیوانات نقش به سزایی دارد

 

 

جهت سفارش این محصول به صفحه ارتباط با ما مراجعه فرمایید.

 

۰/۵ ( ۰ نظر )