اطلاعات پروژه

Mono ammonium phosphate

مونو آمونیوم فسفات | Mono ammonium phosphate

نام شیمیایی : منو آمونیوم فسفات

نام های دیگر: آمونیوم دی هیدروژن فسفات

فرمول شیمیایی : H۶NO۴.

شکل ظاهری : پودر سفید رنگ.

فرمول مولکولی منو آمونیوم فسفات  H۶NO۴  است و فرمول رایج مورد استفاده‌ی این ترکیب NH۴H۲Po۴ است. از دیگر نام‌های این ترکیب می‌توان به آمونیوم دی هیدروژن فسفات اشاره کرد که دمای ذوب این ترکیب ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است و چگالی آن ۱.۸۰ gr/cm۳ است. جرم مولکولی این ترکیب۱۱۵.۰۲ است. این ماده دارای ۱۱% ازت و  ۴۸% فسفر است که به‌صورت کریستال سفیدرنگ می‌باشد.درصد p2o5 آن ۸۵ %می‌باشد. مونو آمونیوم فسفات منبع اصلی فسفر و نیتروژن است و میزان فسفاتش از سایر کودهای جامد موجود بیشتر است.

کاربرد:

منو امونیوم فسفات در صنعت کشاورزی به عنوان کودهای شیمیایی مورد مصرف قرار می‌گیرد و یکی از کودهای بسیار مهم در این صنعت است. برای یک گیاه سه عنصر حیاتی وجود دارد که مونو آمونیوم فسفات به دلیل دارا بودن فسفر و ازت دو جزء اصلی از این سه عنصر حیاتی را دارا است. چون مونو آمونیوم فسفات محلول در آب است در صورت وجود رطوبت مناسب در خاک به سرعت حل می‌شود و موجب تقویت رشد گیاه می‌گردد.

منو امونیوم فسفات در مصارف غیر کشاورزی هم کاربردهایی دارند که شامل استفاده از آن‌ها در پودر خشک است. این ماده شیمیایی در کپسول‌های آتش‌نشانی در منازل، مدارس و ادارات وجود دارد و به سرعت موجب خاموش شدن شعله‌های آتش می‌شود.

 

جهت سفارش این محصول به صفحه ارتباط با ما مراجعه فرمایید.

۰/۵ ( ۰ نظر )