اطلاعات پروژه

سدیم سولفات خالص |Sodium sulfate | سنگ ترش

نام شیمیایی : سدیم سولفات

اسامی مترادف با : سولفات سدیم ، تناردیت ، نمک گلوبر دکاهیدرات ، نمک اسید سولفوریک ، sodium sulfate .

گرید محصول : ۱٫-صنعتی ۲٫-آزمایشگاهی.

فرمول شیمیایی : Na2SO4 .

خلوص : ۹۹%(خالص)

شکل ظاهری : پودر سفید رنگ.

حلالیت در آب : قابل حل در آب می باشد.

تعریف سدیم سولفات خالص :

سدیم سولفات یکی از عمومی ترین مواد از آب های معدنی همانند آب دریا می باشد، همچنین  در ریزش های جوی وجود داردکه یکی از اصلی ترین محلول های موجود در برف و باران می باشد. بسیاری از دریاچه های شور در سراسر دنیا مقادیری سدیم سولفات دارند زیرا سدیم جزو کاتیون های غالب است.

موارد مصرف و کاربرد سدیم سولفات خالص:

۱٫ صنایع پودر شوینده

۲٫ صنایع شیشه سازی

۳٫ صنایع کاغذ سازی ( کاغذ کرافت )

۴٫ صنایع تولید سولفور سدیم

۵٫ صنایع نظامی

۶٫ صنایع نساجی و رنگرزی

۷٫ دارو سازی

۸٫ عکاسی

۹٫ صنایع خوراک دام

قابل ذکر است که استفاده از این محصول در مقایسه با سه صنعت زیر قابل مقایسه نیست.

صنایع پودر شوینده : مصارف پودرهای شوینده و پاک کننده با سرعت زیادی توسعه می یابد، خنثی بودن سدیم سولفات در دماهای پایین و تمایل به واکنش در دماهای بالا موجب استفاده از آن به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی صنایع شوینده به عنوان یکی از بهترین پاک کننده ها و حلال ها شده است. این ماده در پودرهای شوینده نه تنها ارزان قیمت می باشد بلکه باعث افزایش خاصیت پاک کنندگی و ازدیاد خاصیت تعلیق آن نیز می شود و بر روی خاصیت کلوئیدی سیستم تمیز کن نیز اثر می گذارد.

 

صنایع شیشه سازی : بیشترین این ماده  در صنایع شیشه سازی برای تولید شیشه های تخت به روش فلوت است و در تولید سایر محصولات شیشه ای نظیر ظروف شیشه ای ، بطری های شیشه ای دارویی و طبی ، شیشه های مخصوص ( پیرکس و..) مورد استفاده قرار می گیرد. سدیم سولفات در داخل کوره های ذوب شیشه به اکسید های SO3 و Na2O تجزیه شده و گازهای حاصله در داخل مذاب تولید حباب های بزرگ می نماید. سنگ ترش از کف کردن و تشکیل حباب که غالبا به صورت شناور در داخل شیشه ظاهر می شود، به هنگام ذوب جلوگیری می نماید و کیفیت ظاهری و عملکردی شیشه را بهبود می بخشد.

صنایع تولید کاغذ : مصرف عمده این ماده در صنایع کاغذ سازی در تهیه خمیر کاغذ کرافت است. این ماده معدنی در طی یک فرآیند شیمیایی مخصوص به خود ، در تشکیل خمیر مایه کاغذ کرافت موثر است. این نوع کاغذ در ساخت پاکت های بسته بندی سیمان ، کارتن و مقوا کاربرد فراوان دارد. در فرآیند تولید کاغذ کرافت از سولفید سدیم برای هضم خاشاک و چوب استفاده می شود. هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم مورد نیاز نیز از سدیم سولفاتتامین می شود.

روش تولید سدیم سولفات خالص :

به دلیل فراوانی ذخایر این ماده در ایران و همچنین عدم وجود واکنش شیمیایی در فرآیند فرآوری و در نتیجه ، سادگی تجهیزات ، نکات فنی و شرایط عملیاتی ، از حدود ۵۰ سال قبل در ایران سدیم سولفات به روش سنتی تولید شده است. به طور کلی این ماده به سه صورت صورت می گیرد که در تمامی این روش ها مراحل زیر انجام می گیرد.

انحلال خاک دارای سدیم سولفات

جدا کردن مواد نامحلول در آب

تولید بلور سدیم سولفات آبدار

ذوب و خشک کردن بلور سدیم سولفات

 

این محصول توسط شرکت سلف شیمی تولید و در انواع بسته بندی عرضه می گردد.

جهت سفارش این محصول به صفحه ارتباط با ما مراجعه فرمایید.

۰/۵ ( ۰ نظر )